środa, 27 kwietnia 2016

Prezentacja Maćka

Dzisiaj w ramach Szkolnego Konkursu Czytelniczego ,,Dozaczytania",  nasz kolega z klasy - Maciek, podzielił się z nami swoją czytelniczą pasją i zaprezentował w ,,Radio książka", fragment książki, pt.: ,,Operacja burzowa chmura".
,,Ta książka opowiada o detektywach Oliwierze i Tiril, którzy szukają złodzieja drożdży. W końcu go znajdują. Ta książka wydaje mi się ciekawa, ponieważ Olivier i Tiril mieli dużo przygód. Chciałabym przeczytać tę książkę, bo bardzo mnie zaciekawiła".
Paulina 
,,Ta książka mnie zaciekawiła, ponieważ lubię takie typy książek". 
Wiktoria
 ,,Książka podoba mi się i chcę ją przeczytać, ponieważ wydaje się  bardzo ciekawa".
Krzyś
,,Ta książka bardzo mnie zaciekawiła, ponieważ lubię książki, w których jest akcja".
Gabrysia
,,Nie chciałbym jej przeczytać, ponieważ wolę książki magiczne, przygodowe" .
Franek

poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Lekcja biblioteczna

Dzisiaj byliśmy na lekcji bibliotecznej w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 40. Wyruszyliśmy o 8:20. W Bibliotece pani Hania dała mi wyrazy na kartce i ,,Słownik Biologii". Miałam takie wyrazy jak:czepiec, krzywica, gąsienica, pióra, obrotnik i plamka żółta. Moim zadaniem było wyszukać te wyrazy w słowniku i wytłumaczyć ich znaczenie. Okazało się, że ,,czepiec" to odcinek żołądka ssaka, do którego dostaje się pokarm z żwacza, ,,krzywica" to choroba wywołana awitaminozą witaminy D, ,,gąsienica" to larwa i stadium rozwojowe motyli, ,,pióra" to wytwory naskórka ptaków, ,,obrotnik" to drugi kręg szyjny, a ,,plamka żółta" to miejsce najostrzejszego widzenia. Najbardziej spodobał mi się wyraz ,,gąsienica", ponieważ przyjemnie szukało się go w słowniku. Na wycieczce byliśmy z całą klasą. Do szkoły wróciliśmy o 10:40.
Gabrysia
Moim zdaniem wycieczka była całkiem dobra, ale najbardziej zaskoczyło mnie znaczenie wyrazu ,,jar", bo myślałem, że to znaczy to samo co ,,jary", a to znaczy ,,kanion". Otrzymałem od pani Hani jeszcze takie wyrazy jak: deszcz, gejzer, szyb, len i mgła. ,,Deszcz" to opad atmosferyczny, a ,,gejzer" to gorące źródło tryskające wodą. Natomiast ,,szyb" to pionowe wyrobisko górnicze, a ,,len" to roślina zielna, a ,,mgła" to zawiesina drobnych kropel.  Podczas zajęć korzystałem ze ,,Słownika geografii" i ,,Uniwersalnego słownika języka polskiego k-o", tomu 2. 
Franek
W bibliotece otrzymałam takie wyrazy jak: kropka (koniec, punkt, plama), doktor (psycholog, stomatolog, lekarz), trochę (niewiele, mało, odrobina), gracja (wdzięk, lekkość, zwinność), rozmowa (dialog, wywiad, konwersacja) i groza (horror, koszmar, okropność). Korzystałam ze ,,Słownika wyrazów bliskoznacznych". Najbardziej zdziwił mnie wyraz ,,groza", ponieważ myślałam, że to słowo oznacza coś innego. Moim zdaniem wycieczka była ok, ponieważ dowiedziałam się co znaczą niektóre wyrazy. 
Wiktoria
W bibliotece dostaliśmy od pani Hani wyrazy do sprawdzenia. Ja dostałem takie wyrazy jak: kobylica, trojak, ferezja, trzewik i knieja. Dowiedziałem się, że ,,kobylica" to urządzenie, które służy do przytrzymywania drewna podczas obróbki. Sprawdzałem wyrazy w ,,Słowniku słów zapomnianych" Wydawnictwa PWN. Najbardziej zdziwiły mnie wyrazy: kobylica, ferezja i koszałka. Moim zdaniem wycieczka była całkiem dobra, ponieważ miało być o drugiej wojnie światowej, a wytłumaczyliśmy wyrazy i dlatego, bo podczas wycieczki oglądaliśmy oznaki wiosny. 
Maciek

sobota, 23 kwietnia 2016

Portrety

Kiedy rozdałam dzieciakom ich czarno - białe zdjęcia, porozcinane na połowy i zaproponowałam im, dorysowanie ołówkiem drugiej części twarzy, usłyszałam: ,,Nie! My tego nie potrafimy! To za trudne!". Przekonałam ich. Efekty przeszły ich najśmielsze oczekiwania...

poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Konkurs ,,Kodowanie ze Scratchem"

Wszystkie chętne osoby zapraszam do wzięcia udziału w konkursie „Kodowanie ze Scratchem".
 Konkurs składa się z dwóch etapów:
Etap I polega na przygotowaniu projektu w języku Scratch. Projekt  powinien zostać przygotowany na określony przez organizatorów temat lub temat wybrany przez uczestnika. 
Etap II konkursu polega na publicznej prezentacji projektu przez jego autora w dnu i miejscu ogłoszonym przez organizatorów.
Na prace czekam do 04.05.2016r. :)


czwartek, 14 kwietnia 2016

Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego

Wycieczka odbyła się 06.04.2016r. Wyruszyliśmy autokarem o godzinie 12:15 całą naszą klasą, klasą 2,4 i 5.
Do szkoły wróciliśmy o godzinie 15:45.
Na wycieczce zobaczyliśmy różne pistolety i opaski żołnierzy. Najbardziej podobało mi się jak przechodziliśmy przez kanały, rysowaliśmy co np. powstaniec powinien mieć w swoim plecaku i dźwięk spadającej bomby oraz ,,bijące serce". Moim zdaniem wycieczka była super, ponieważ dowiedziałam się różnych rzeczy na temat Powstania Warszawskiego.
Paulina
Na wycieczce zobaczyliśmy: samolot, kubusia, pistolety, kanał i różne przyrządy. Najbardziej podobało mi się muzeum, spadające bomby, kanał, makiety zniszczonej Warszawy, bijące ,,serce", Kubuś, piosenka, karabiny oraz modele samolotów. Moim zdaniem wycieczka była super, ponieważ dużo dowiedziałem się o Powstaniu Warszawskim.
Krzyś

Na wycieczce zobaczyliśmy serce i różne przyrządy należące do powstańców. Najbardziej podobały mi się kanały, broń i serce. Moim zdaniem wycieczka była całkiem dobra, ponieważ oglądaliśmy również makiety.
Franek
Na wycieczce zobaczyliśmy opaski żołnierzy oraz jak powstańcy przechodzili przez kanały. Najbardziej podobało mi się jak przechodziliśmy przez kanały i dźwięk spadających bomb. Wycieczka była super, ponieważ dowiedziałam się tam różnych rzeczy o drugiej wojnie światowej.
Wiktoria

Na wycieczce zobaczyliśmy opaski powstańców i kartki z kalendarza z Powstania Warszawskiego . Najbardziej podobało mi się kiedy: słuchaliśmy ,,serca", chodziliśmy po kanałach, huk spadającej bomby i kiedy rysowaliśmy co powinno być w plecaku powstańców. Wycieczka była ok, bo widzieliśmy dużo ciekawych rzeczy, ale prawie nic nie zapamiętałem z tego co mówiła pani.
Maciek
Na wycieczce zobaczyłem znak Polski Walczącej, różne typy broni, motocykle, kilka modeli samolotów i jeden prawdziwy! Najbardziej podobało mi się, gdy zobaczyłem ten samolot! Wycieczka była super, ponieważ zobaczyłem Kubusia, czyli pojazd pancerny.
Maks


poniedziałek, 11 kwietnia 2016

,,Życie w jeziorze"

W marcu realizowaliśmy projekt ,,Woda to skarb” i kiedy skończyliśmy ten projekt zaczęliśmy omawiać temat ,,Życie w jeziorze”. Pani wpadła na pomysł żeby zrobić makietę. Najpierw zrobiłem z plasteliny błotniarkę stawową. Po zrobieniu błotniarki stawowej narysowałem szczupaka. Łyskę wykonałem metodą wydzieranki. Na kolejnych zajęciach zrobiłem grzybienie białe z papieru. Po zrobieniu grzybieni białych zacząłem robić szuwary. Na koniec zrobiłem ważkę i chmury.

Do zrobienia grążela żółtego potrzebna mi była bibuła zielona i żółta, do łyski wydzierałam kawałki papieru, a potem przyklejałam je na łyskę, którą następnie wycięłam. Grzybienia białego zrobiłam tak: najpierw wycięłam z papieru serce, na którym miał pływać. Potem wycięłam małe, kółeczko, białe płatki i przyczepiłam je do kółeczka i zrobiłam kulkę z bibuły i przykleiłam ją do listków.


Podczas robienia makiety jeziora wykonałem: bobra, perkoza dwuczubego, grzybienia białego i rzęsę wodną. Bobra zrobiłem z materiału i plasteliny. Perkoza dwuczubego stworzyłem metodą wydzieranki. Grzybienia białego natomiast z papieru i bibuły, a rzęsę wodną z plasteliny i włóczki.
Podczas tworzenia makiety wykonałam: czarną olchę, perkoza dwuczubego i grzybienia białego. Pień i gałęzie olchy zrobiłam z papieru szarego, a liście z różnych materiałów i z papieru. Perkoza zrobiłam metodą wydzieranki, wydzierałam kawałeczki kolorowej kartki. Następnie wydarte kawałeczki przykleiłam na kartkę tworząc perkoza. Grzybienia białego wykonałam tak: najpierw wycięłam liść, na którym miał pływać grzybień, a potem wycięłam małe, żółte kółko i przykleiłam do niego białe płatki.
Podczas robienia makiety wykonywałem: łyskę, okonia i nartnika. Łyskę zrobiłem z wydzieranki. Do zrobienia ważki potrzebowałem: płyty CD, sznurka, patyczków, plasteliny i nożyczek. Nartnika wykonałem z sznurka, plasteliny i wykałaczek. Okonia wyciąłem z kartki kolorowej i ozdobiłem flamastrami.
Przy makiecie jeziora zrobiłem: perkoza dwuczubego, pałkę wąskolistną, rogatka i grzybienia białego. Perkoza dwuczubego zrobiłem z wydzieranki. Pałkę wąskolistną z papieru szarego i brązowej plasteliny. Rogatka wykonałem z zielonej włóczki. Grzybienia białego wykonałem z papieru i bibuły.

poniedziałek, 4 kwietnia 2016